Kingston Notebook and Pen Gift Set 129679
- SKU:
- 129679
Frequently bought together:
Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook with PU finished hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
- Matching elastic closure band, bookmark ribbon and pen loop
- Retractable ballpoint pen with lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a sleek, professional look. The medium-sized (approximately A5) Kingston Notebook features a hard cover with a refined, premium PU finish, 80 leaves of 70gsm lined white paper, and a matching elastic closure band, bookmark ribbon, and pen loop. It is paired with the Panama Pen - Corporate, featuring a lacquered recycled aluminium barrel, shiny chrome trim, and 1200 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a black gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Cover Type | Hard |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Pen Holder | Loop |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | Country Of Origin |
Colours
Notebook: Off White, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Materials
- Cover: Polyurethane (PU)
- Pages: Offset Paper
- Barrel: Recycled Aluminium
- Grip: Recycled Aluminium
- Clip: Iron
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - 55mm x 55mm
- Notebook - 65mm x 35mmPen - Positions D & E - 50mm x 7mm
Screen Print
- Notebook - Front - 120mm x 190mm (one colour)
- Notebook - Back - 100mm x 190mmGift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Direct Digital
- Notebook - 102mm x 190mm
Debossing
- Notebook - 115mm x 90mm
Debossing XL
- Notebook - 115mm x 180mm
Foil Printing
- Notebook - 70mm x 55mm
Rotary Screen Print
- Pen - Position A - 45mm x 12mm (one colour)
Laser Engraving
- Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm
Digital Print
- Notebook - Belly Band - Please refer to template
Additional Information
Cover Type: |
Hard |
Bookmark Ribbon: |
Yes |
Size: |
Medium |
Page Colour: |
White |
Page Edges: |
Rounded |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Weight: |
70gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2mm |
Pen Holder: |
Loop |
Page Design: |
Lined |
Closure Method: |
Elastic Band |
Writing Distance: |
1200m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Parker-style Refill - Plastic |
Laser Engrave Finish: |
Oxidised White |
Refill Colour: |
Blue or Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Gloss Lacquer |
Trim: |
Shiny Chrome |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
Country Of Origin |
secondary colours: |
Pen: |
colours 3: |
Gift Box: Black |
standard colours: |
black |