Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) Sugarcane paper notebook with hard kraft cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and pen loop
- Retractable ballpoint pen with kraft paper barrel and shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a clean, natural look for everyday organisation. The medium-sized (approximately A5) notebook features a durable kraft cover, 80 leaves of lined cream paper made from sugarcane waste, an elastic closure band, and a pen loop. It is paired with a retractable Lancer Kraft Pen with a natural or black kraft paper barrel, shiny chrome trim, and 1200 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Cream |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Edges | Squared |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
| Page Design | Lined |
| Pen Holder | Elastic Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Gift Box: Natural
Materials
- Notebook Cover: FSC Certified Kraft Paper | Cardboard
- Pages: Sugarcane Paper
- Barrel: Kraft Paper
- Clip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - Front - 55mm x 55mm
- Notebook - Front - 65mm x 35mm
- Notebook - Back - 55mm x 55mm
- BaPen - Positions D & E - 60mm x 7mm
Screen Print
- Notebook - Front - 100mm x 170mm (one colour)
- Notebook - Back - 80mm x 170mm (one colour)Gift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Rotary Screen Print
- Pen - Position A - 65mm x 12mm (one colour)
Direct Digital
- Pen - Positions D & E - 75mm x 6mm
Digital Packaging Print
- Gift Box - 178mm x 220mm
Additional Information
Cover Type: |
Hard |
Size: |
Medium |
Plastic Free Packaging: |
This product has plastic free packaging |
Page Colour: |
Cream |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Edges: |
Squared |
Page Weight: |
70gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2.5mm |
Page Design: |
Lined |
Pen Holder: |
Elastic Loop |
Closure Method: |
Elastic Band |
Writing Distance: |
1200m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Standard Ballpoint Refill |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Natural |
Trim: |
Shiny Chrome |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Notebook: Natural |
colours 3: |
Pen: Natural, Black |
standard colours: |
natural black |