Genoa Notebook and Pen Gift Set 129681
- SKU:
- 129681
Frequently bought together:
Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) soft cover notebook with a soft leather-look PU finish
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Matching bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a refined, contemporary feel. The medium-sized (approximately A5) Genoa Notebook features a soft cover with a leather-look PU finish, 80 leaves of 80gsm lined cream paper, and a matching bookmark ribbon. It is paired with the Bravo Pen, featuring a matte lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim. A metal grip with rubber coating provides a comfortable soft-touch feel, while 800 metres of black Dokumental ink ensures smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a black gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Cover Type | Soft |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Squared |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Notebook: Grey, Orange, Red, Bright Green, Teal, Dark Blue, Black
Materials
- Cover: Polyurethane (PU)
- Pages: Offset Paper
- Barrel: Recycled Aluminium
- Grip: Aluminium (Rubberised)
- Clip: Iron
- Tip: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Noteboook - 55mm x 55mm
- Notebook - 65mm x 35mmPen - Position D & E - 45mm x 7mm
Screen Print
- Notebook - 90mm x 140mm (one colour)Gift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Thermo Debossing
- Notebook - 110mm x 90mm
Thermo Debossing XL
- Notebook - 110mm x 180mm
Foil Printing
- Notebook - 70mm x 55mm
Rotary Screen Print
- Pen - Position A - 45mm x 12mm
Laser Engraving
- Pen - Position D & E - 45mm x 6mm
Additional Information
Cover Type: |
Soft |
Bookmark Ribbon: |
Yes |
Size: |
Medium |
Page Colour: |
Cream |
Page Edges: |
Squared |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Weight: |
80gsm |
Approx. Cover Thickness: |
1mm |
Page Design: |
Lined |
Writing Distance: |
800m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Standard Ballpoint Refill |
Laser Engrave Finish: |
Oxidised White |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Matte Lacquer |
Trim: |
Shiny Chrome |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Pen: White/Grey, White/Orange, White/Red, White/Bright Green, White/Teal, White/Royal Blue, White/Black |
colours 3: |
Gift Box: Black |
standard colours: |
grey orange red bgreen teal blue black |