Paulo Notebook and Pen Gift Set 129677
- SKU:
- 129677
Frequently bought together:
Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with contrasting rPET trim
- 80 leaves (160 pages) of 90gsm lined natural paper
- Cover and paper made from 80% sugarcane waste
- Push-action ballpoint pen with a matte recycled ABS barrel and bamboo pusher
- 1000m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a distinctive, contemporary look. The medium-sized (approximately A5) notebook features a hard cover with contrasting rPET trim and 80 leaves of lined natural paper, both made from 80% sugarcane waste. It is paired with the Savannah Recycled Plastic Pen, featuring a matte finished recycled ABS barrel, a natural bamboo pusher and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Natural |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 90gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Notebook: Olive, Navy, Black
Materials
- Cover: Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard
- Pages: Sugarcane Paper
- Barrel: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Clip: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Bamboo
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm
- Notebook - Front & Back - 65mm x 35mmPen - 60mm x 6mm
- Pen - 25mm x 5mm
Screen Print
- Notebook - Front & Back - 85mm x 185mm (one colour)Gift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Rotary Screen Print
- Pen - 60mm x 13mm
Direct Digital
- Pen - 60mm x 5mm
Digital Packaging Print
- Gift Box - 178mm x 220mm
Additional Information
Impact Aware Collection: |
This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
Note: |
Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
Cover Type: |
Hard |
Size: |
Medium |
Plastic Free Packaging: |
This product has plastic free packaging |
Page Colour: |
Natural |
Page Edges: |
Rounded |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Weight: |
90gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2mm |
Page Design: |
Lined |
Writing Distance: |
1000m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Standard Ballpoint Refill |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Matte |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Pen: Sage, Navy, Black |
colours 3: |
Gift Box: Natural |
standard colours: |
natural green navy black |