Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with natural cork finish
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with a natural cork barrel and soft-touch grip
- 1000m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a natural, modern look. The medium-sized (approximately A5) Somerset Notebook features a hard cover with a stylish cork finish, 80 leaves of lined cream paper, an elastic closure, and a bookmark ribbon. It is paired with the Inca Pen, featuring a natural cork barrel, soft-touch grip, and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Cover Type | Hard |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Black |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Notebook: Natural
Materials
- Cover: Cork
- Pages: Offset Paper
- Barrel: Cork
- Grip: Cork
- Clip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - 55mm x 55mm
- Notebook - 65mm x 35mm
Screen Print
- Notebook - 120mm x 190mm (one colour)Gift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Laser Engraving
- Notebook - 100mm x 100mmPen - Pen - Positions D & E - 60mm &7mm
Direct Digital
- Notebook - 120mm x 190mmPen - Positions D & E - 60mm x 7mm
Digital Packaging Print
- Notebook - 120mm x 190mmGift Box - 178mm x 220mm
Digital Print
- Notebook - Belly Band - Please refer to template
Additional Information
Cover Type: |
Hard |
Bookmark Ribbon: |
Yes |
Size: |
Medium |
Page Colour: |
Cream |
Page Edges: |
Rounded |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Weight: |
70gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2mm |
Page Design: |
Lined |
Closure Method: |
Elastic Band |
Writing Distance: |
1000m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Standard Ballpoint Refill |
Laser Engrave Finish: |
Natural Etch |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Natural |
Trim: |
Black |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Pen: Natural/Black |
colours 3: |
Gift Box: Natural |
standard colours: |
natural black |