Harvard Notebook and Pen Gift Set 129680
- SKU:
- 129680
Frequently bought together:
Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook made from recycled materials
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined natural paper
- Matching elastic closure band, bookmark ribbon and pen loop
- Retractable ballpoint pen with lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with timeless style. The medium-sized (approximately A5) Harvard notebook is made almost entirely from recycled materials and features a textured PU hard cover, 80 leaves of 70gsm lined natural paper, and a matching elastic closure band, bookmark ribbon, and pen loop. It is paired with the Martini Pen, featuring a lacquered recycled aluminium barrel, shiny chrome trim, and 800 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a black gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Pen Holder | Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Notebook: Stone, Black
Materials
- Cover: Recycled Polyurethane (PU)
- Pages: Recycled Paper
- Barrel: Recycled Aluminium
- Grip: Recycled Aluminium
- Clip: Iron
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - Front or Back - 55mm x 55mm
- Notebook - Front or Back - 65mm x 35mmPen - Positions D & E - 50mm x 7mm
Screen Print
- Notebook - Front - 118mm x 65mm (one colour)
- Notebook - Back - 98mm x 65mmPen - Position A - 50mm x 12mmGift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Direct Digital
- Notebook - Front - 118mm x 65mm
Debossing
- Notebook- Front - 108mm x 50mm
- Notebook - Back - 93mm x 50mm
Foil Printing
- Notebook - Front - 70mm x 55mm
Laser Engraving
- Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm
Digital Print
- Notebook - Belly Band - Please refer to template
Additional Information
Impact Aware Collection: |
This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
Cover Type: |
Hard |
Size: |
Medium |
Page Colour: |
Cream |
Page Edges: |
Rounded |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Bookmark Ribbon: |
Yes |
Pen Holder: |
Loop |
Closure Method: |
Elastic Band |
Page Weight: |
70gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2mm |
Page Design: |
Lined |
Writing Distance: |
800m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Standard Ballpoint Refill |
Laser Engrave Finish: |
Oxidised White |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
Trim: |
Shiny Chrome |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Pen: Silver, Black |
colours 3: |
Gift Box: Black |
standard colours: |
silver natural black |