Description
Features
- Medium-sized (approximately A5) Omega notebook with a PU-finished hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
- Matching elastic closure and bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with matte lacquered recycled aluminium barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are colour matched in natural gift box
Description
A stylish, coordinated notebook and pen gift set available in a range of trendy fashion colours and presented in a natural gift box. The medium-sized (approximately A5) Omega Notebook features a durable PU hard cover, 80 leaves of lined white paper, and a matching elastic closure with bookmark ribbon. It is paired with an attractive Lancer Fashion Pen with a matte lacquered recycled aluminium barrel, matte silver trim, and 800 metres of black Dokumental ink for smooth, dependable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. Colour matched and presented in a natural gift box.Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquered |
| Trim | Matte Silver |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Ecru, Pale Yellow, Peach, Burgundy, Sage, Olive, Slate Blue, Mauve, Black
Materials
- Notebook Cover: Polyurethane (PU)
- Pages: Offset Paper
- Barrel: Recycled Aluminium
- Clip: Iron
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm
- Notebook - Front & Back - 65mm x 35mmPen - Position D & E - 60mm x 7mm
Screen Print
- Notebook - Front - 115mm x 190mm (one colour)
- Notebook - Back - 90mm x 190mm (one colour)Gift Box - 158mm x 200mm (one colour)
Direct Digital
- Notebook - Front - 120mm x 190mm
Foil Printing
- Notebook - Front - 70mm x 55mm
Rotary Screen Print
- Pen - Position A - 65mm x 12mm
Laser Engraving
- Pen - Position D & E - 80mm x 7mm
Digital Packaging Print
- Gift Box - 178mm x 220mm
Digital Print
- Notebook - Belly Band - Please refer to template
Additional Information
Bookmark Ribbon: |
Yes |
Cover Type: |
Hard |
Size: |
Medium |
Page Colour: |
White |
Page Edges: |
Rounded |
Binding Method: |
Case |
Leaves: |
80 |
Page Weight: |
70gsm |
Approx. Cover Thickness: |
2mm |
Page Design: |
Lined |
Closure Method: |
Elastic Band |
Writing Distance: |
800m |
Pen Type: |
Ball |
Refill Style: |
Parker-style Refill - Plastic |
Laser Engrave Finish: |
Oxidised White |
Refill Colour: |
Black |
Mechanism: |
Retractable |
Barrel Finish: |
Matte Lacquered |
Trim: |
Matte Silver |
Nib Size: |
1mm |
Country Of Origin: |
China |
secondary colours: |
Gift Box: Natural |
standard colours: |
natural yellow orange red green lblue blue purple black |